• +421 915 959 222
  • info@najlepsiaizolacia.sk

Časté otázky

Často kladené otázky

Nielen pri aplikácii striekanej penovej izolácie, ale aj pri akomkoľvek inom druhu izolácie či izolačného systému je najideálnejšie inštalovať izoláciu až po prebehnutí tzv. „mokrých“ procesov, a to z dôvodu, aby sa nedostávalo do izolácie nadmerné množstvo vodných pár vyprodukované týmito procesmi.
Okná sú nevyhnutné pri aplikácii striekanej peny v zimných, resp. chladných obdobiach. V týchto obdobiach je nevyhnutné vykúriť priestor aplikácie na 15 stupňov celzia, o ktoré sa postarajú aplikátori inštaláciou vyhrievacích diel vo Vašom dome. Okná sú počas aplikácie vždy zakryté fóliami. Naopak v letnom období sú okná skôr prekážkou, nakoľko teplota vonkajšieho vzduchu je nad 15 stupňov a teda aplikátorom okná predlžujú čas aplikácie, ktorí strávia ich obalovaním do fólií.
Pred aplikáciou striekanej izolácie nie je v zásade SDK konštrukcia prekážkou. Jej inštalácia môže však výrazne aplikáciu spomaliť, vo výnimočných prípadoch aj sťažiť. Ideálne preto je, nainštalovať len úchyty pre SDK konštrukciu a až po aplikácii striekanej izolácie osadiť samotnú CD konštrukciu.
Mäkká polyuretánová izolácia (interiérová) má otvorenú bunkovú štruktúru a teda cez ňu prenikajú akékoľvek vodné pary. Pokiaľ by však bola pena inštalovaná na hydroizoláciu (OSB dosku alebo iné) treba brať do úvahy, že je nutné izoláciu opatriť parozábrannou fóliou (a teda hydroizoláciou) aj z druhej strany, inak by nám v takomto prípade izolácia nasiakla, nakoľko vodné pary by nemali kam odchádzať. Pri tvrdej striekanej izolácii sa môžeme baviť už o solídnej „parobrzde“ pri hustote 25-35kg/m3. Strešné peny s hustotou 50-60kg pôsobia ako hydroizolácie samotné.
Mäkká interiérová izolácia bola vyvinutá pre podkrovia, podhľady, klieštiny a priečky a nie je pochôdzna. Pre zabezpečenie pochôdznosti je nutné vytvoriť roštovanie, ktoré sa po vyplnení penou zakryje OSB doskou. Ďalšou možnosťou je použitie polotvrdej polyuretánovej peny (< 30kg/m3), ktorá je pochôdzna v rámci obmedzeného využívania. Plná pochôdznosť sa dosahuje pri strešnej tvrdej pene (< 50kg/m3).
Pre zvukovú izoláciu priečok, medzipodlaží, prípadne priestorov nad priečkami, ktoré neboli domurované úplne po vrch, je vhodné použiť mäkkú polyuretánovú izoláciu s otvorenou bunkovou štruktúrou. Práve otvorená bunka tejto izolácie vynikajúco pohlcuje zvukové vlny, a neprepustí viac ako 40dB. Interiérová pena je výborný zvukový izolant aj v prípade šikmých plechových striech. Počas silných daždov odizoluje pena nepríjemné zvuky narážajúcich vodných kvapiek na povrch plechu.
Striekaná polyuretánová izolácia bola vyvinutá za účelom tepelnej izolácie, a teda znižuje energetickú náročnosť stavby a náklady spojené s vykurovaním v zimnom období, ale i chladením v letnom období. Mimoriadnou výhodu oproti iným materiálom je fakt, že táto izolácia nekumuluje teplo!!! Príklad. Vatou izolovaná strecha v hrúbke 30cm nakumuluje počas horúceho dňa toľko tepla, že vata ho zo svojej štruktúry púšťa smerom von počas celej noci (teda niekoľko hodín). To výrazne narúša Váš spánok a oddych. Pena vypustí toto „akumulované“ teplo behom 30 minút a Vám zaručí kvalitný a ničím nerušený spánok. Možno teda povedať – v zime hreje, v lete chladí.
Rôzne pohľady stavebníkov a architektov na difúznu „otvorenosť“ alebo „uzavretosť“ domu, neumožňujú odpovedať 100% správne na túto otázku, resp. neexistuje správna odpoveď a aplikácia parozábrany je na klientovi. My ju odporúčame minimálne v miestach so zvýšeným výskytom vodných pár.

Ponúkame Vám skúsenosti a profesionalitu odbornej firmy.